Revenire spectaculoasa pentru Simona Halep in meciul cu Duan! Afla secretul succesului acesteia!

Simona Halep, numarul unu mondial, s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Shenzhen (China), 626.750 dolari, dupa ce a invins-o in trei seturi pe chinezoaica Ying-Ying Duan, cu 3-6, 6-1, 6-2.

Partida a fost insa una dificila pentru jucatoarea noastra.

Numarul 1 mondial a avut un start greoi de partida si i-a permis chinezoaicei sa castige primul act, unul in care nu a avut nici macar o minge de break. Situtia s-a schimbat insa in urmatoarele doua seturi, in care constanteanca a mai cedat doar 3 game-uri, doua dintre ele venind insa in atunci cand conducea cu 5-0 in decisiv.

Articol nou:  Sportul stimuleaza invatarea

La final, Simona a dezvaluit cum a reusit sa revina in meci si sa castige duelul cu Duan.

Cred ca adversara mea a jucat foarte bine in acest meci, in special in primul set, dar spre final a obosit putin si i-a fost greu sa se miste pe teren. Eu am schimbat putin strategia dupa primul set, am stat mai mult pe linia de fund si am inceput sa lovesc mai tare. M-am miscat mai bine in teren si mi-am deschis unghiurile mai mult. Cred ca din aceasta cauza am reusit sa castig meciul, dupa ce am pierdut primul set.” a dezvaluit Simona in cadrul conferintei de presa de la finalul partidei.

Articol nou:  Trei propuneri de machiaj profesional de ocazie/seara de la Alina Boitor Make Up Artist Bucuresti

In sferturile de finala, romanca o va avea ca adversara pe Aryna Sabalenka, cea care a invins-o in primul tur pe Monica Niculescu. Sportiva din Belarus e in mare forma, invingand-o in optimi pe Danka Kovinic cu scorul de 6-1, 6-0.

Articol nou:  Boilies - momeala ideala pentru pescuitul crapilor

Turneele WTA de la Shenzhen, Brisbane si Auckland se desfasoara in aceasta saptamana.